lahofer_jpeg-22.jpg

21. 11. 20222

Dobšice - Vinařská skupina LAHOFER ukončila letošní kampaň, jejímž výsledkem je o 13,5% větší objem sklizně oproti loňskému roku. Traktory odvezly z vinohradů přes 2.500 tun hroznů, jejichž průměrná cukernatost se pohybovala kolem 21°NM. Firmy skupiny LAHOFER obhospodařují výhradně ve Znojemské vinařské podoblasti celkem 530 hektarů vinic.

„Každoročně část vinohradů obnovujeme. Větší objem sklizených hroznů je tedy především důsledkem toho, že se do plodnosti postupně dostávají nové výsadby,“ uvedl ředitel skupiny firem LAHOFER Ing. Petr Chaloupecký.

Průměrná cukernatost hroznů sklizených v letošním roce dosáhla 21,0°NM, u bílých hroznů byla 21,1°NM, u modrých 20,5°NM (pro srovnání: v roce 2021 činila průměrná cukernatost hroznů ve vinicích skupiny LAHOFER 22,4°NM, o rok dříve pak 20,2°NM). „Do výběru z bobulí vyzrálo Rulandské šedé
ve vinici U Hájku, ve výběru z hroznů pak máme více šarží, například Pálavu, Tramín červený, Ryzlink rýnský nebo Rotgipfler,“ upřesnil hlavní enolog firmy Ing. Jiří Lancman.

Vinaři museli při sklizni bojovat s proměnlivým počasím. Po dlouhém, suchém létu trvajícím od května dokonce srpna přišel během září vyšší podíl dešťových srážek, který pak sice vystřídala slunečná a teplá první polovina října, kterou pak ale následoval vlhký a mlhavý přelom října a listopadu. Posledním dnem sklizně pak byl 9. listopad. I přesto se vinohradníkům podařilo udržet ve vinicích hrozny zdravé.

„Díky tomu vyniká odrůdový charakter jednotlivých vín s nižšími kyselinami. Těšit se tak můžeme na kvalitativně velmi pěkný a zajímavý ročník,“ doplnil Ing. Petr Chaloupecký.

Vinařská skupina firem LAHOFER, do které spadají Vinařství LAHOFER, Vinařství HANZEL a Vinařství WALDBERG, je v současnosti jedním z největších pěstitelů vinné révy v České republice. Ročně vyprodukuje kolem 1 milionu lahví přívlastkových vín prakticky všech hlavních středoevropských odrůd. Skupina LAHOFER zaměstnává stovku pracovníků a její tržby se pohybují okolo 90 milionů korun ročně. Vinařství LAHOFER je za roky 2020 a 2021 vítězem soutěže Vinařství roku v kategorii velká vinařství.

Vinařství LAHOFER se kromě výroby a prodeje vín zabývá ve své nové a architektonicky oceňované budově v Dobšicích u Znojma i pořádáním vinařských a kulturních akcí. Pro rok 2023 plánuje na léto koncerty skupin MIG 21, Jelen, Čechomor, Queenie a zpěváků Vaša Patejdla, Pokáče, Lucie Bílé, Davida Kollera, Lenny a Tomáše Kluse.

Pro bližší informace:
Ing. Daniel Smola Marketingový a obchodní ředitel
Vinařství LAHOFER, a.s.
Vinice 579
671 82 Dobšice
Tel.: +420 602 388 473
daniel.smola@lahofer.cz
www.lahofer.cz