Vinařství HANZEL

 



 

Vinařství HANZEL se řadí mezi progresivní, středně velké vinařské firmy na Znojemsku, které svou výrobu přívlastkových vín opírají o kvalitní surovinu z vlastních vinic skupiny firem LAHOFER, jejíž je členem. Umění vína není jen sloganem, ikonou Vinařství HANZEL. Je to především přihlášení se k opravdovému umění, jak se k vínu s úctou chovat, jak mu rozumět a jak jeho prostřednictvím přinášet požitek všem našim smyslům.

Firma začala svá vína produkovat v druhé dekádě jedenadvacátého století jako malá rodinná společnost ve zrekonstruovaném historickém objektu v Miroslavi. V roce 2011 se vinařství stává členem VOC Znojmo, prvního apelačního systému v České republice, který klade důraz na výrobu vín typických pro danou oblast – terroir. V případě Znojemska na odrůdy Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon. Česká republika se tímto krokem řadí mezi úspěšné tržní systémy, praktikující marketing kontrolovaného původu.

V roce 2014 do společnosti vstupuje silný strategický partner – Vinařství LAHOFER. Díky členství ve skupině LAHOFER získává HANZEL stabilní přísun kvalitní suroviny z více než čtyř set hektarů vlastních vinic ve Znojemské vinařské podoblasti. V roce následujícím se kompletně mění vizuální styl vinařství, lahve získávají modernější etiketu, kterou s původním vizuálem spojuje pouze ručně „podepsané“ pojmenování HANZEL.  Mění se jak etiketa standardní řady přívlastkových vín HANZEL, tak i vizuál vín růžových, červených a VOC Znojmo. V roce 2016 vstupuje vinařství na trh s prvním vínem v přívlastku výběr z cibéb v lahvi o objemu 0,375l, které balí do atypické plastové krabičky.

I díky investici do dubových sudů v roce 2015 a následně do sudu z jedlého kaštanu a akátu, vyrobených pro Vinařství HANZEL v bednářství Bařina v Čejkovicích na Hodonínsku, se výroba přívlastkových vín rozšiřuje o šarže pečlivě vybíraných vín, částečně zrající v dřevěných sudech. Tato cesta se ukazuje jako správná a jednou z jejích výslednic se v roce 2017 stává řada vín nazvaná HANZEL DNA. Symbolizuje nejen „dědičnou informaci“ Vinařství HANZEL zapsanou do vína, ale také počáteční písmena slov Dub, Nerez a Akát. Tří materiálů, ve kterých poprvé odděleně vyzrával pečlivě vybraný polosuchý Tramín červený, ročník 2015, šarže 915 z trati Vinohrady u Dyjákovic. Desetiměsíční nazrávání ve dřevě dodalo vínu typické vanilkové tóny dubu, akát zase přidal opojnou vůni akátového květu a příjemně nasládlou chuť akátového medu. Víno z nerezového tanku si naopak podrželo svou ovocnost. Dlouholetý sklepmistr Vinařství HANZEL František Kabela pak část objemu všech třech vín skupážoval do trojjediného cuvée. Každá z limitovaného počtu sad pak získala originální dřevěnou kazetu vyrobenou z pravých historických trámů obsahující kromě čtveřice lahví i číslovaný dopis s detailním popisem výroby a charakteristikou každého vína.

Do exkluzivní řady vín HANZEL DNA od té doby zařazujeme jen ta nejlepší vína daného ročníku, která většinou necháváme nazrávat právě i v dřevěných sudech. Pro různé typy vín vybírá sklepmistr nejvhodnější délku ležení v sudech, ale i jejich materiál (moravský dub a akát a italský kaštan jedlý). Každý z těchto sudů obohatí víno jinými aromatickými i chuťovými látkami, přidá mu na plnosti, víno je po naležení nádherně zakulacené, sladěné a krémové. Řadu HANZEL DNA odlišuje od standardních vín HANZEL i etiketa, kde dominantní grafický prvek tvoří velká písmena (symbolizující buď odrůdu vína, nebo typ materiálu, ve kterém víno nazrávalo), do nichž se promítá barva a struktura daného materiálu či odrůdy vinné révy. Na jaře 2018 se tak představilo i Sylvánské zelené, šarže 9716, které 12 měsíců nazrávalo v sudu z kaštanu jedlého.
A od září 2018 je součástí exkluzivní řady vín HANZEL DNA i královská řada vín apelačního systému VOC Znojmo, do které mohou být zatříděna jen velice pečlivě vybraná vína z odrůdy Ryzlink rýnský, která ve sdružení VOC Znojmo úspěšně prošla několikastupňovým zatříděním a minimálně 33 měsíců nazrávala. Právě v roce 2018 se Vinařství HANZEL podařilo zatřídit první Ryzlink rýnský, VOC Znojmo, královská řada, šarži 5715.
Každoročně očekávanou novinkou jsou první mladá vína. A protože na trh již tradičně přicházejí kolem data oslavujícího svatého Martina, dostala jméno Martin Bílý a Martin Růžový. Zatímco mladé, většinou polosladké bílé víno je vyrobeno z raných odrůd, základem polosuchého Martina Růžového je Svatovavřinecké či Modrý Portugal. Mladým vínům uvnitř lahví odpovídá i mladistvá etiketa.

S rostoucí produkcí vlastních lahvových vín se kvůli společným synergiím přesouvá v roce 2020 sídlo firmy do nově vybudovaných administrativních prostor skupiny LAHOFER v Dobšicích, výrobní technologie pak míří do moderní haly v Hostěradicích, postavené v těsné blízkosti vinice Volné pole - největší viniční tratě vinařské skupiny LAHOFER. Ta tvoří surovinový základ i pro výrobu vín Vinařství HANZEL, spolu s vinohrady v severnější části Znojemské vinařské podoblasti, jako jsou Olbramovická hora, Leskoun či Na vyhlídce.

Sortimentní skladba vinařství se zaměřuje nejen na typická vína Znojemské podoblasti zatříděná v apelačním systému VOC Znojmo, kterými jsou Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Sauvignon, ale i na méně známé odrůdy, využívá vinařství i hrozny z poloh v okolí Dobšic či Vrbovce. V nabídce se tak objevují vína jako Hibernal, Muškát žlutý, Rotgipfler, Kerner, Sylvánské zelené či Blauburger. Nabídku pak doplňují běžně známé středoevropské odrůdy jako Rulandské šedé a bílé, Chardonnay, Müller Thurgau, Pálava, Tramín červený, Frankovka, Zweigeltrebe či Rulandské modré.
HANZEL se po celou dobu své existence soustředí na výrobu přívlastkových vín výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti, roční produkce dnes činí kolem 100 tisíc lahví. Díky majetkovému propojení se silným vinařským partnerem využívá firma nejen již zmiňovanou kvalitní surovinu z vinohradů na Znojemsku, ale i moderní logistiku, spolehlivou vlastní distribuci po celé České republice a další administrativní zázemí.

Se svými nejlepšími víny se Vinařství HANZEL každoročně účastní řady tuzemských, ale i zahraničních vinařských soutěží. Mezi nejprestižnější ocenění, získaná v posledních letech, bezesporu patří například Zlatá medaile za Kerner, ročník 2017 na San Francisco International Wine Competition 2019 v USA, Zlatá medaile za Pálavu, ročník 2018 na AWC Vienna 2019 ve Vídni, zlatá medaile za Hibernal z ročníku 2018 na Oenoforu 2019, dvě zlaté medaile (Muškát žlutý, 2018 a Frankovka Rosé, 2018) na mezinárodní výstavě vín Galicja Vitis v polském Krakově, stříbrné a bronzové medaile z Great American International Wine Competition z amerického Rochesteru a rovněž americké Finger Lakes International Wine Competition. Na domácím poli se vína HANZEL každoročně objevují mezi finalisty Salonu vín České republiky, v roce 2019 se Pálava ročníku 2017 stala vítězem kategorie polosladkých vín na této vůbec nejprestižnější výstavě vín u nás.